CEO Grayscale: „Ignorowanie Bitcoina staje się ryzykiem“

Nowojorski dostawca funduszy kryptowalutowych Grayscale zarządza najszybciej rozwijającym się produktem finansowym na świecie ze swoim Bitcoin ETF.

CEO Michael Sonnenshein ekskluzywnie podaje powody, dla których kryptowaluty mają przed sobą wspaniałą przyszłość.

Jeśli w ostatnich latach menedżerowie banków składali regulatorów w ofierze, scena finansów kryptowalutowych jest teraz odwrotna: nadzór nad rynkami kryptowalut, walutami, dostawcami i produktami okazał się dobrodziejstwem dla tej młodej branży.

Sensacyjne były inwestycje amerykańskiego giganta ubezpieczeniowego Massmutual, który kupił Bitcoin za 100 milionów dolarów, oraz konsultanta IT MicroStrategy, który zainwestował BitQT o wartości 250 milionów dolarów jako rezerwę.

Podobnie, trwająca ekspansywna polityka monetarna banków centralnych napędza inwestorów do bitcoina.

Zachwyceni przez regulatorów

Niewiele osób znajduje się w lepszym punkcie obserwacyjnym dla tych obserwacji niż Michael Sonnenshein. Jest on dyrektorem generalnym Grayscale, amerykańskiej firmy, która oferuje największe fundusze ETF na bitcoina oraz Ethereum. Sonnenshein był gościem na tegorocznej konferencji Crypto Finance Conference St. Moritz, która z wiadomych względów mogła odbyć się tylko wirtualnie.

Postępujące regulacje są niezwykle pozytywne dla dalszego kształtowania się rynków kryptowalutowych, powiedział CEO Grayscale: „Jesteśmy podekscytowani regulatorami i ich pracą“ – powiedział.

Z pewnością jest jeszcze jeden powód entuzjazmu w Grayscale: firma, która została założona w 2013 r., w ciągu ostatniego roku odnotowała wręcz przerażający wzrost: Wolumen w bitcoinowym ETF-ie wzrósł z 2 mld USD do 20 mld USD, a kolejne 2 mld USD napłynęły do funduszu w pierwszych tygodniach stycznia 2021 r. W sumie Grayscale zarządza obecnie 28 miliardami dolarów.

Z 60 milionów do 28 miliardów

„Masywne napływy – ogromny wzrost udziału w rynkach kryptowalut“ – podsumował Sonnenshein w 2020 roku. Objął on stanowisko CEO w Grayscale na początku tego roku, zastępując założyciela Barry’ego Silberta. Sonnenshein był wcześniej współpracownikiem w J.P. Morgan, a później analitykiem w Barclays, zanim dołączył do Grayscale w 2014 roku. W tym czasie firma zarządzała bitcoinami o wartości 60 milionów dolarów.

Jeśli obecnie dużo mówi się o ponownym powstaniu bańki spekulacyjnej po ogromnym wzroście cen Bitcoina, a niektóre banki, takie jak UBS, wciąż działają jako ostrzeżenie, że taka inwestycja może okazać się bezwartościowa, Sonnenshein pokazał rzeczywistość, która raczej wskazuje na coś zupełnie przeciwnego – całkowite załamanie cen.

Napływy również z Szwajcarii

Prawie 90 proc. napływów w ubiegłym roku pochodziło od inwestorów instytucjonalnych, głównie funduszy hedgingowych. W odpowiedzi na pytanie portalu finews.ch Sonnenshein powiedział, że Grayscale pozyskał również wielu klientów instytucjonalnych ze Szwajcarii.

Sonnenshein powiedział, że jest przekonany, że ten trend będzie kontynuowany w obecnym środowisku gospodarczym i monetarnym. Powiedział, że spodziewa się, że fundusze emerytalne pójdą w jego ślady, a krajowe władze finansowe również zainwestują więcej w kryptowaluty.

Popyt ze strony zarządzających aktywami

Amerykańscy menedżerowie majątkowi również stanowią ogromny potencjał rynkowy dla Grayscale, powiedział Sonnenshein. Popyt na Bitcoin & Co dopiero teraz zaczyna być odczuwalny ze strony doradców finansowych, powiedział. A ponieważ Paypal zaczął akceptować bitcoin jako metodę płatności w zeszłym roku, inni dostawcy usług płatniczych prawdopodobnie wkrótce pójdą w jego ślady.

Sonnenshein powiedział, że fundamentalne czynniki napędzające bitcoin pozostają nienaruszone. Należą do nich polityka monetarna, która nadal dewaluuje waluty fiat oraz dalsze kształtowanie rynków przez regulatorów wspomnianych na początku tego artykułu.

Odwrócenie ryzyka

Sonnenshein odniósł się również do zarzutu, że dla menedżerów aktywów polecanie kryptowalut jako inwestycji jest ryzykiem zawodowym, ponieważ zmienność i ryzyko są zbyt wysokie. „Ryzyko maleje“, podkreślił Sonnenshein, „ryzyko zawodowe dzisiaj jest prawdopodobnie bardziej, aby nie polecać kryptowalut“, zauważył.